Preliminary programme of STeP 2010

Note that the programme is still subject to change.

Invited speakers (alphabetically)

Jarmo Alander, University of Vaasa
Computational intelligence in Vaasa

Timo Honkela, Aalto University
From an artificial intelligence to multiple subjective intelligences: Approaching the second level of subjectivity

Ville Kyrki, Lappeenranta University of Technology
Machine learning for abstraction in robotic systems

Tapio Salakoski, University of Turku
Machine learning and language technology for the bio-health domain

Harri Valpola, Aalto University and ZenRobotics Ltd.
From neural networks to artificial intelligence

Tuesday, 17.8.2010
9:45 Registration and coffee break
10:15 Welcome
10:30 Invited talk, Jarmo T. Alander: Computational intelligence in Vaasa
11:15 Invited talk, Tapio Salakoski: Machine learning and language technology for the bio-health domain
12:00 Lunch
13:00 Paper Session

Anssi Jäntti and Jarmo T. Alander: GArphics - Applying genetic algorithm for generating graphics

Janne Koljonen: Partially separable fitness function and smart genetic operators for area-based image registration - Part 2: new operators

Janne Koljonen, Mats Björkqvist and Jarmo T. Alander: Online machine vision for elementary engineering courses
14:00 Coffee break
14:30 Demo, Pentti Haikonen: quasi-quantum computer; the fast computation of factors
15:00 Paper Session

Timo Mantere: Solving Rubik's Cube with Genetic Algorithm

Marcus Dobrinkat and Jaakko J. Väyrynen: Experiments with Domain Adaptation Methods for Statistical MT: From European Parliament Proceedings to Finnish Newspaper Text
15:40 Tutorial, Jolanta Mizera-Pietraszko: Multilingual document mining for unstructured information
18:00-24:00 Conference Banquet
 
Wednesday, 18.8. 2010
09:15 Invited talk, Timo Honkela: From an artificial intelligence to multiple subjective intelligences: Approaching the second level of subjectivity
10:00 Coffee break
10:30 Invited talk, Ville Kyrki: Machine learning for abstraction in robotic systems
11:15 Invited talk, Harri Valpola: From neural networks to artificial intelligence
12:00 Lunch
13:00 Paper Session

Luis Gabriel De Alba Rivera, Alexander Ilin and Tapani Raiko: Comparison of Variational Bayes and Gibbs Sampling in Reconstruction of Missing Values with Probabilistic Principal Component Analysis

Li Yao and Antti Ajanki: An Online Evaluation Platform for Proactive Information Retrieval Task

Zaheer Ahmed, Aamir Shahzad and Craig A. Lindley: Gaze Contingent Adaptive Interface for Tele-operation
14:00 Coffee break
14:30 Demo, Pentti Haikonen: A robot with non-digital associative neural processor
15:00 Paper Session

Csaba Kertész: A synchronized system concept and a reference implementation for a robot dog

Erkki Laitila: Symbolic analysis: From theory to practice
15:40-15:50 Closing

Special Program (Pentti Haikonen, University of Illinois at Springfield): New experimental approaches to computation and robot intelligence.

Videos of Dr. Pentti Haikonen's work: http://www.youtube.com/user/PenHaiko